مشکل بدغذایی و کم غذا بودن کودکان

اشتها آور کودکان

یکی از نگرانی های همیشگی والدین مشکلات غذایی و بد غذا بودن کودکان خود میباشد که معمولا کودکان با کاهش وزن و کمبود مواد مغذی در بدن مواجه میشوند و همین دلیل از لحاظ سیستم ایمنی بدن قوی نیستند و زود به زود بیمار میشوند. ما در این مقاله به شما کمک میکنیم که مشکل بدغذایی و کم غذا بودن خود را حل کنید:

اشتهای کودک به چه عواملی بستگی دارد؟

بد غذایی و بی اشتهایی  هم در دختران هم در پسران ایجاد میشود ولی در دختران بیشتر است.عواملی که میتواند خطربی اشتهایی در کودکان افزایش دهد عبارتند از:

_ اعتماد به نفس پایین

_ ترس از اضافه وزن یا چاقی

_ سابقه خانوادگی در اختلالات تغذیه

_ داشتن اظطراب و وسواس

_ سابقه سو استفاده روانی،روحی و جنسی

_ فعالیت هایی که تناسب اندام در آن ها نقش مهم دارد مثل ژیمناستیک و مدلینگ

تشخیص بی اشتهایی کودکان

پزشک در مورد وضعیت کودک در گذشته و حال سوالاتی خواهد کرد و معاینه و تست های روانشناختی انجام خواهد داد.

_ اقدامات تشخیص دیگر که ممکن است از طرف پزشک در خواست شود:

_ نوار قلب جهت بررسی فعالیت قلب

_ آزمایش تراکم استخوان برای بررسی سلامت استخوان ها

_ آزمایش خون برای کنترل ویتامین ها و دیگر موارد مغذی بدن

_ برای آگاهی از بدن کودک خود و بهبود بی اشتهایی کودک با پزشک تغذیه خود مشورت بگیرید.

اشتها آور کودکان

علایم بی اشتهایی در کودکان

زمان زیادی طول میکشد تا علایم فیزیکی ناشی از بی اشتهایی بروز دهد که قبل از بروز رفتار کودک تغیر میکند که این تغیرات عبارتند از:

_ فعالیت بیش از حد

_ انکار گرسنگی

_ یبوست

_ مصرف زیاد مهسل

_ احساس خستگی و ضعف عضلات

_ احساس سبکی شدید در سر

_ ریزش مو یا رشد موهای ظریف در بدن

_ احساس یخ کردن دست ها و پاها

_ قطع عادت ماهیانه یا تاخیر در شروع آن

_ تحریک حلق به منظور بالا آوردن غذا

درمان بی اشتهایی کودکان

برای درمان کامل بی اشتهایی به چند سال زمان نیاز است.برای درمان بی اشتهایی لازم است مراحل زیر طی شود:

_ اطمینان از تغذیه مناسب و کامل کودک

_ مشاوره در مورد احساسات و بی اشتهایی

_ تحقیق و درمان هر نوع مشکل که میتواند به مصرف غذایی مربوط باشد.

متخصصان تغذیه روی اختلالات غذایی تمرکز دارند و میتوانند تنظیم کالری و وزن برای کودک شما کمک کنند.همچنین میتوانند باور های غلط در مورد تغذیه و بی اشتهایی منجر شده را درست و تصحیح کنند و میتواند علایم گرسنگی را به درستی آموزش دهد.

دلایل بی اشتهایی کودکان

پیشگیری از بی اشتهایی در کودکان

علت های بی اشتهایی و کم غذایی خیلی بیشترند و نمیتوتن با تمامی آن ها مقابله کرد.رفتار های والدین و عادت ها وکارهای روزمرگی نقش بسیار مهمی در ایجاد تصویر درست دارد که این رفتارها عبارتند از:

_ همراه خانواده و در کنار هم غذا خوردن

_ در مورد تبلیغات و فرم بدن دیگران و اطلاعات مضر دیگر با کودک گفتگو نکنید.

_ در مقابل کودک رژیم نگیرید و بجای رژیم غذایی تلاش کنید روی خوردن غذاهای سالم تمرکز کنید.

_ تشویق به غذا خوردن و صحبت نکردن در مورد چیزهای منفی در مورد فرم بدن خود در مقابل کودک خودداری کنید.

_ تعریف کردن از کودک و توانایی هایش به جای تمرکز بر خصوصیات ظاهری کودک مثل فرم بدن یا چاقی یا لاغری

10 نکته برای افزایش اشتهای کودکان

برای افزایش اشتهای کودک و تشویق به افزایش میل او به غذا روش های مختلفی وجود دارد که سعی کنیداین روش هارا رعایت وبه درستی یاد بگیرید و با خونسردی و آرامش کودک را به غذا خوردن و لذت بردن از غذا جلب کنید. این روش ها عبارتند از:

1. صبحانه ، ضروری و اجباری است برای اشتهای کودک

صبحانه خوردن یکی از مهمترین و ضروری ترین وعده غذایی است که باعث افزایش اشتهای کودک میشود. صبحانه مقوی روند سوخت ساز بدن را بهبود می بخشد و بدن را برای فعالیت و کارهای روزانه بعد از خواب شب آماده میکند.

صبحانه کودک

2. هر دو ساعت یکبار به کودک غذا بدهید

سه وعده غذای اصلی و استاندارد در روز،مناسب کودکان نیست و او به وعده های غذایی بیشتری نیاز دارد بهتر است والدین هر دوساعت یکبار به کودک غذا بدهند تا کودک هم سیر و هم رشد کند و معده او به غذای کم عادت نکند. این روش برای افزایش اشتهای کودک مناسب است میتوانید امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

3. میان وعده ها مهم هستند

اگر میخواهید اشتهای کودکتان را افزایش دهید میان وعده بهترین گزینه است که بسیار مهم است و نقش مهمی دارد میتوانید به جای کیک و شیرینی از ساندویچ های سالم استفاده کنید و به جای چیپس و پفک از غلات های مغذی به کودک خود بدهید و کودک شما رفته رفته به این نوع خوراکی های مفید و مقوی عادت میکند.

4. بادام زمینی برای اشتهای کودک

پادشاه آجیل ها بادام زمینی میباشد که نقشی اساسی در افزایش کودک دارد و منبع پروتئین است که میتوانید در قالب کره ی بادام زمینی یا از بادام برشته شده در میان وعده های غذایی کودک استفاده کنید و بجای تنقلات مضرر از بادام زمینی استفاده کنید.

بادام زمینی

5. از غذاهای مورد علاقه کودک استفاده کنید

برای کودکانی که کم غذا هستند ظاهر غذا اهمیت زیادی دارد و ممکن است توجه آنها را به خود جلب کند که ظاهر غذا میتواند اشتیاق کودک را به غذا از بین ببرد یا اشتهای کودک را زیاد کند. والدین باید سعی کنند برای افزایش اشتهای کودک از غذاهای مورد علاقه او برای اشتهای کودک استفاده کنند.

6. غذاهای تند به کودک ندهید

کودکان اشتیاق و علاقه ای برای امتحان کردن غذاهای تند و تیز و پر ادویه ندارند و اگر میخواهید اشتهای کودک کم نشود از پختن غذاهای تند و پر ادویه خودداری کنید.

7. از ادویه های اشتهاآور استفاده کنید

دارچین،رازیانه،گشنیز و پونه ی کوهی اشتهای کودک را افزایش دهید میتوانید از این ادویه ها برای غذای کودک استفاده کنید و کودک را به غذا خوردن تشویق کنید ولی حواستان باشد بیش از اندازه نباشد.

8. غذاهای چرب را کنار بگذارید

خوردن غذاهای چرب بعد از مدتی برای کودک باعث کاهش اشتهای او میشود سعی کنید از پختن و دادن غذاهای چرب به کودک خودداری کنید.

9. دسر را فراموش نکنید

دسر ها شامل میوه ها هم میشود که کودک با خوردن میوه اشتهایش باز میشود.استفاده از میوه ها باعث هضم بهتر غذا و سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد و بهترین میوه ها برای افزایش اشتها سیب،انگور و توت میباشد.

دسر برای افزایش اشتها

10. تشویق کودک به بازی و ورزش

ورزش کردن و فعالیت های بدنی باعث افزایش اشتها میشود اگر فراموش کرده اید که کودک را به بازی و ورزش تشویق کنید این کار را انجام دهید و کودک خود را برای بازی بیشتر و ورزش کردن تشویق کنید.

استفاده از مکمل های اشتهاآور برای درمان سریع

استفاده از مکمل ها برای افزایش اشتهای کودکان یکی از راه های موثر و نسبتا سریع هستند. مکمل های اشتها آور در دو نوع قرص و شربت هستند که در ادامه 2 تا از بهترین شربت های اشتها آور جهانی را برایتان معرفی می کنیم:

شربت اشتها آور کودکان نوتریژن

شربت نوتریژن ترکیبی از ویتامینها و املاح ضروری است که کودک شما در دوران رشد به آنها نیاز دارد. این مکمل به بهبود سلامت عمومی کودک، تقویت حافظه، تقویت سیستم ایمنی، بهبود رشد و تقویت کودک، تامین ویتامینهای مورد نیاز کودک کمک می کند.

همچنین این شربت با ترکیبات منحصر به فردی که دارد، اشتها آور بسیار قوی برای کودکان می باشد. شربت نوتریژن با طعم انگور و با حجم 200 میلی لیتر محصول کشور انگلستان به سفارش ترکیه می باشد که هم اکنون میتوانید از سایت پارلاک مارکت سفارش دهید.

شربت اشتها آور و مولتی ویتامین کودک نوتریژن Nutrigen

شربت اشتها آور پیکوویت

مولتی ویتامین کودک پیکوویت به عنوان مولتی ویتامین و اشتها آور کودکان طراحی شده تا در شرایط زیر استفاده شود:

  1. خستگی بیش از حد در کودکان مدرسه
  2. افزایش استرس فیزیکی و عصبی-روحی
  3. کمبود  اشتها و رژیم نامنظم، ناکافی یا یکنواخت
  4. به عنوان بخشی از درمان پیچیده با استفاده از عوامل شیمی درمانی
  5. در دوره بهبودی پس از بیماری های منتقل شده (مانند سرماخوردگی، تب و . . .) برای افزایش مقاومت بدن به بیماری های عفونی و سرد مزاجی

شربت Pikovit حاوی انواع ویتامین می باشد که موجب تقویت و رشد کودک دلبندتان می شود. اگر به دنبال رفع کم اشتهایی کودکتان هستید این شربت معجزه می کند.

شربت مولتی ویتامین و اشتها آور پیکوویت Pikovit
سلام!

اگر نتوانستید سؤال خود را در سؤالات متداول پیدا کنید، بدون تردید پیام دهید.

  • کد رهگیری پس از دو روز کاری توسط پیامک ارسال خواهد شد. درصورتی که پس از دو روز کاری کد رهگیری را دریافت نکرده اید از واتساپ پیگیری کنید.
  • سفارشات معمولا تا یک روز کاری، بعد از ثبت سفارش تحویل شرکت حمل و نقل انتخابی شما خواهد شد.
  • کد رهگیری مرسولات تیپاکس توسط خود شرکت تیپاکس توسط پیامک ارسال می شود. و از طریق لینک داخل پیامک می توانید پیگیری کنید.
  • پایین وب سایت نماد اعتماد الکترونیک قرار دارد با کلیک روی اینماد شما وارد صفحه مشخصات ما در سایت وزارت صنعت معدن می شوید، با بررسی سابقه ما و مشخصات ما می توانید اطمینان کافی را بدست آورید.
SocialSocial
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.